Sesja portretowa i sensualna

WSTĘP

Jeśli chcesz mieć świetne zdjęcia, to koniecznie zapoznaj się z tym tekstem. Podpowiem Ci w nim co zrobić, żeby wypaść jak najlepiej, bo wygląd na zdjęciach zależy nie tylko od fotografa i i jego sprzętu, ale też od wspólnego zaufania i samopoczucia modelki/modela. Wypoczęta modelka/model, w dobrym humorze, chętnie pozująca do zdjęć, to więcej niż połowa sukcesu.

Na początku musimy ustalić termin sesji i to jakie zdjęcia Cię interesują. Termin warto ustalać z wyprzedzeniem, gdyż pozwoli to odpowiednio przygotować się obu stronom do zrobienia najlepszych fotografii. Na tym etapie możemy też zdecydować czy robimy zdjęcia w studio czy plenerowe, a także czy korzystamy z usług profesjonalnej wizażystki, co osobiście bardzo polecam. Jeśli masz jakieś wątpliwości, nie bój się zadawać pytań, postaram się na nie odpowiedzieć.

PRZYGOTOWANIE DO SESJI

Dzień przed sesją warto zadbać o kilka detali, które spowodują, że na sesji będziesz czuć się maksymalnie komfortowo:

    • odpowiednia dieta, czyli nie jedz ciężkostrawnych i ostrych potraw, które mogą powodować niestrawność, a także negatywnie wpływać na wygląd skóry – szczególnie ostre dania mogą powodować chwilowe zmiany skórne, tzw. wypryski
    • wypij przez cały dzień dużo wody (2-3 litry), nada to Twojej skórze gładkości i blasku
    • dobrze się wyśpij, dobry sen to podstawa dobrego samopoczucia i świetnego wyglądu
    • nie korzystaj z solarium, zabiegów w gabinetach kosmetycznych, nie używaj samoopalaczy, czyli ogólnie unikaj wszystkiego co podrażnia skórę.

SESJA

Na sesję przyjedź bez makijażu i bez żadnych produktów na włosach wspomagających ich modelowanie, to wszystko wykona profesjonalna wizażystka. Jeśli przyjdziesz z makijażem, to wizażystka będzie musiała go zmyć i przygotować nowy, co może spowodować podrażnienia skóry, ponadto jest to strata czasu, także Twojego. Włosy powinny być umyte i mieć nałożoną tylko odżywkę, nic więcej.
Przynieś ze sobą kilka stylizacji, w których chcesz użyć. Jeśli chcesz mieć zdjęcia w błyszczących strojach (atłas, satyna, cekiny etc) poinformuj mnie o tym wcześniej, gdyż takie materiały mocno odbijają światło i mogą stwarzać problemy przy lampach błyskowych. To nie znaczy, że nie można w nich zrobić zdjęć, ale wolę o tym poinformować przed sesją.
Makijaż i fryzura to około 1-1.5 godziny, w której zajmuje się Tobą wizażystka, a ja przygotowuję się do zdjęć. Sesja trwa od 2-óch do 4-ech godzin.

STRES

Jeśli myślisz, że będziesz się stresować, to masz rację. Ale tylko na początku. Szybko zobaczysz, że stres zamieni się w ciekawe doświadczenie i prawdopodobnie tak wciągniesz się w pozowanie, że poczujesz się jak fotomodelka z okładek najlepszych pism kobiecych. Nie bój się, że nie wiesz jak pozować, przed sesją wyślę Ci mailem inspiracje i najlepsze pozy, które zawsze się sprawdzają i nie wymagają żmudnych ćwiczeń przed lustrem.

TECHNIKALIA

Na sesji robię bardzo dużo zdjęć jedno za drugim, także zawsze jest z czego wybierać. Uwaga: nigdy nie pokazuję modelce/modelowi surowych zdjęć, najpierw dokonuję wstępnej selekcji i obróbki, potem wybrane wysyłam modelce, żeby ona wybrała te, które najbardziej jej się podobają, następnie je retuszuję i oddaję każde zdjęcie w dwóch wersjach: kolorowej i czarno-białej.

ZAKOŃCZENIE

To co teraz przeczytasz powinno znaleźć się na samym początku, ale nie zależy mi na “łapaniu” klientów za wszelką cenę, tylko na fotografowaniu świadomych i zdecydowanych osób. Uwaga: Nie ma niefotogenicznych osób, są tylko źle zrobione zdjęcia. Oczywiście prawdą jest, że są osoby, które na każdym zdjęciu, nawet z kiepskiego telefonu, wyglądają zawsze świetnie, ale tzw niefotogeniczni też mogą mieć piękne zdjęcia. To wszystko zależy od fotografa, zaufania do niego i chęci modelki/modela. Aż tyle i tylko tyle.